На главнуюВыпуски журнала → Агропросперіс Банк – переможець у номінації «Лідер кредитування агробізнесу»

Агропросперіс Банк – переможець у номінації «Лідер кредитування агробізнесу»

 

Артем Панченко - Член правління АТ «Агропросперіс Банк»

На ХІІ Всеукраїнському конкурсі “Банк Року-2020”, який щорічно проводить Міжнародний фінансовий клуб “Банкиръ”, перемогу у номінації “Лідер кредитування агробізнесу” вже вдруге поспіль здобув Агропросперіс Банк.

Агропросперіс Банк уже 5 років працює для спрощення доступу до фінансування для малих і середніх фермерів України: першим серед банків почав кредитувати під аграрні розписки, пропонує понад 30 партнерських програм на купівлю с/г техніки та виробничих матеріалів, в рамках ініціативи Європейського союзу отримав 10 млн євро для фінансування невеликих агровиробників. Банк пропонує позичальникам продукти, максимально адаптовані до специфіки аграрного бізнесу, спрощену процедуру оцінювання й швидке прийняття рішень, консультації з агротехнологій та комерційних питань.

Про продукти та рішення Агропросперіс Банку для аграрного бізнесу поспілкувалися з Артемом Панченко, членом правління Агропросперіс Банк з корпоративного бізнесу.

  Розкажіть, будь ласка, про партнерські програми з постачальниками ресурсів для кредитування фермерів. З якою метою і для чого?

З партнерськими програмами виграють усі сторони – фермер, постачальник, банк. Дані угоди допомагають агровиробникам отримати пільгове фінансування, тобто знижену відсоткову ставку, оскільки частину витрат на себе бере постачальник, іншу частину — банк. Ми зацікавлені, аби аграрії взяли дешевші ресурси, більше зробили, отримали кращий результат.

На сьогодні в Агропросперіс Банку діють понад 30 партнерських програм на купівлю с/г техніки, виробничих матеріалів, елеваторного обладнання. Агропросперіс Банк насамперед працює з виробниками зернових і олійних культур, і все, що їм необхідно для ведення діяльності, вони можуть знайти та залучити з нашою допомогою.

  Яке в банку ставлення до екології та заощадження природних ресурсів?

Екологія і збереження довкілля — це наш пріоритет від самого початку. Ми використовуємо папір із вторсировини і в цілому поступово переходимо на електронний документообіг. Це наш мінімальний вклад у збереження лісів.

Ми фінансуємо закупівлю агровиробниками нової техніки, бо розуміємо, що один сучасний комбайн — краще, ніж три старих, які витрачають багато палива.

  Досвід яких країн найкраще можна використовувати в Україні при агро кредитуванні?

Досвід Бразилії оптимальний для українського АПК. Ця країна має аналогічні проблеми: суди, корупцію, нестабільну політичну ситуацію. Й на тлі цих проблем вони займають провідні позиції в агровиробництві. Практику аграрних розписок ми перейняли саме з Бразилії. Я вважаю, що це правильний інструментарій. Реалії України це підтверджують. Хоча універсального рецепта не існує.

Бразилія пережила часи, коли всі були закредитовані та не мали додаткової застави. Коли вони впровадили розписки, то змогли залучити багато додаткових коштів в економіку, зокрема в агробізнес.

Згодом вони запустили вторинний ринок розписок, і це дозволило ще збільшити обсяги фінансування. Україна теж рухається у цьому напрямку, і це правильно. Також у Бразилії позитивна практика у судовій системі щодо розписок. Так, у них дуже великі проблеми з судами, корупція. Все, як у нас. Але розписки працюють як годинник. Починали з трьох днів на рішення, зараз рішення в судах у справах, де фігурують розписки, приймаються за день. Причому рішення не формальні, а по суті.

Можемо вибірково адаптувати до наших особливостей ефективні програми та інструменти й інших країн. Наприклад, в Америці досить потужне агрострахування. Якщо зможемо запровадити таке в Україні, це тільки полегшить роботу фермерам. В Америці і Європі є ринок форвардів, ф’ючерсів, які працюють і допомагають хеджувати валютні та цінові ризики, і навіть подекуди фактор погоди.

  Ви найперші почали працювати з аграрними розписками, яке становище сьогодні?

За перші кілька років тестування інструменту спочатку в пілотних областях, а згодом по всій країні загальний обсяг фінансування за аграрними розписками склав 1 млрд гривень, однак за наступні 2,5 роки обсяг фінансування досяг позначки у 1 млрд доларів, збільшившись у рекордні 25 разів. За весь час інструментом скористалися понад 2000 агровиробників, видавши 5000 аграрних розписок.

Як на мене, то це успішний проєкт, який потрібно розвивати далі. Зараз відбувається доопрацювання законопроєкту про внесення змін до функціонування та обігу аграрних розписок. Проєктом закону запропоновано визнати природу аграрної розписки як неемісійного цінного паперу, що в свою чергу скасує необхідність сплати 20% ПДВ, а також дозволити їх обіг у формі електронного документа. Ці зміни спростять порядок видачі, обігу та припинення аграрних розписок та зробить інструмент ще більш гнучким та доступним ширшому колу агровиробників.

Запуск вторинного ринку розписок дозволить ще збільшити обсяги фінансування, яке отримують аграрії. Тому що банк, який профінансував під аграрну розписку, може потім її продати, залучити нові кошти, знову профінансувати фермера. Важливо, при цьому, зробити це правильно, щоб фермери, раптом, не перетворилися на торговців цінними паперами з точки зору податкової.

  Як проходить діджиталізація в Агропросперіс Банку?

Банки, як і світ в цілому, давно рухаються в онлайн, і карантинні обмеження ще більше прискорили ці процеси.В Агропросперіс Банку впроваджені програми для оптимізації внутрішніх процесів, програми електронного документообігу, електронний підпис. Для наших клієнтів-фізичних осіб влітку запустили мобільний банкінг, який постійно вдосконалюємо і розширюємо. Бізнесу пропонуємо зручну систему клієнт-банк, яка дозволяє, не виходячи з бухгалтерських програм, напряму завантажувати платіжки. Працюємо над тим, щоб повністю перейти на електронний документообіг і з телефону або комп’ютера обмінюватися інформацією, підтверджувати, робити всі необхідні клієнту дії.

Ми розуміємо, що майбутнє в онлайн і націлені максимально переводити обслуговування клієнтів і внутрішні банківські процеси в електронний формат.

  Які перспективи Ви бачите на 2021 рік для агро кредитування?

Аграрна галузь є стратегічною для економіки України та пріоритетною для банківського кредитування. Карантинні обмеження, макроекономічна нестабільність, несприятливі погодні умови другий рік поспіль, а також очікування відкриття ринку землі, звичайно, вплинули на аграрний сектор, на їхню готовність інвестувати у довготривалі проєкти та оновлення парку техніки. З іншого боку погодний фактор змушує аграріїв купувати якісніший посівний матеріал, добрива та засоби захисту, щоб за таких кліматичних умов вийти на достатню врожайність та прибутковість. Отже, попит на фінансування з боку агровиробників зберігається, і ми позитивно оцінюємо перспективи наступного року. Також безсумнівно фермерам допомагає підтримка з боку держави, зокрема за програмою «Доступні кредити 5-7-9%», до якої ми нещодавно приєдналися. Ми вже маємо перші угоди за цією програмою, і їхня кількість буде безсумнівно зростати.

Редакція МФ Клубу «БАНКИРЪ»

 
БАНКИ СНГ, Балтии, Грузии
G
M
T
Звуковая функция ограничена 200 символами
КОНТАКТНАЯ ИНФОРМАЦИЯ:

тел.: (067) 501-01-66 (050) 523-56-46
e-mail:
bank@banksinfo.kiev.ua
Сайты:
www.DC.banksinfo.kiev.ua
http://digital-world.banksinfo.kiev.ua
Официальный сайт:
www.banksinfo.kiev.ua
Страница Facebook:
www.facebook.com/bankir.magazine
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/club-bankir
Юридическая поддержка