Кредитна спілка «Наша Справа» – порятунок для фермерів
Переможець конкурсу «Лідер фінансового та фондового ринку – 2012» в номінації «За розробку та реалізацію зразкової стратегії розвитку» КС «Наша справа» допомагає фермерам отримувати кредити. Надихнув засновників на створення кредитного союзу приклад Нобелівського лауреата бізнесмена Мухаммеда Юнуса з ПівденноСхідної Азії, який у 2006 році прославився тим, що надавав мікрокредити найбіднішим верствам населення.
Голова правління кредитної спілки «Наша справа» Тетяна Іванівна Головаш розповіла журналу «Банкиръ», як кредитні союзи сприяють розвитку економіки Харківщини.
Коли я займалася фермерством, у мене, як і в інших малих сільгосппідприємствах, виникали потреби у коштах для розвитку справи. Оскільки техніки під заставу у нас не було, відповідно, банки нам кредити не давали. Ми опинилися у замкнутому колі.
Як голова асоціації фермерів Куп’янського району я часто брала участь у найрізноманітніших з’їздах та семінарах. На одному з таких з’їздів фермерів у Києві розповіли про те, що в Україні відновлюються кредитні спілки – і вже добре зарекомендували себе в багатьох областях України, в основному в західних. Для прикладу була представлена доповідь про роботу кредитних спілок за кордоном.
Повернувшись додому, я одразу зібрала фермерів і розповіла про почуте. Не знаючи, що з цього вийде, ми вирішили спробувати практично застосувати цю інформацію. Заручившись підтримкою однодумців, міського голови і Куп’янської районної адміністрації, організували спілку, зібрали вступні внески – по 30 грн. Погодилася 51 людина. Ми зустрічалися з підприємцями та мешканцями регіону та розповідали про кредитні спілки як про реальний шлях фінансової допомоги самим собі.
Спочатку працювали за ідею, бо розуміли, наскільки важливо допомогти малим фермерським підприємствам отримати кошти для розвитку. Оскільки у більшості фермерів не було техніки під заставу, вони практично не могли взяти кредит у банку, оскільки кредитна лінія пов’язана з чималими ризиками. Але це того варто. Не можу не згадати яскравий приклад Нобелівського лауреата, бізнесмена Мухаммеда Юнуса з Бангладешу, який у 2006 році прославився не своїми науковими здобутками, а тим, що надавав мікрокредити найбіднішим людям. Він нічого не мав із цього, але його вчинок цілком змінив економічну ситуацію у Народній республіці Бангладеш.
Зараз в Україні 630 кредитних спілок, 300 з них діють при Національній та Всеукраїнській асоціаціях кредитних спілок України (по 150 в кожній), ще 300 існують самостійно. До деяких з них у Національної комісії фінансових послуг є багато запитань. Адже через їх непрофесійні, а інколи і незаконні дії страждають люди: коли фінансисти беруть на себе зобов’язання перед клієнтами і підводять їх, а оскільки звичайна людина не особливо цікавиться тим фактом, що вони не є членами нашої асоціації, логічно, що створюється штучна паніка, яку інколи підігрівають популісти.
Перспективність та надійність кредитних спілок підтверджують міжнародна практика та власна історія України. Кредитні спілки завжди виникали тоді, коли людям були необхідні певні фінансові послуги, але їх або не надавала жодна фінансова інституція в силу непривабливості цього сектора фінансового ринку з точки зору можливості отримання прибутку, або ж такі послуги пропонували на невигідних, часто грабіжницьких умовах, користуючись монополією та неможливістю іншим чином задовольнити свої потреби в дрібному кредитуванні широким верствам населення.
Для порівняння: в Австрії 34% населення користуються кредитними спілками, у США – 45%, в Ірландії – 72%, а в Україні лише 2%. До речі, представник ірландських кредитних спілок приїжджав до нас у Куп’янськ і ділився з нами своїм досвідом. Гість був просто вражений співвідношенням об’єму роботи і заробітної плати...
Під час кризи кожен, хто хотів забрати свої кошти, забирав, ніяких заборон чи мораторію у нас не було. У цьому просто немає потреби, бо за 13 років існування кредитної спілки «Наша справа» ми здобули довіру людей, і це доказ нашої стабільності та перспективності.
Перевагами банків є те, що клієнт і оформляє кредит, і може одразу сплачувати комунальні послуги. Кредитні спілки поки не мають на це дозволу. Але стосовно кредитних ставок ми чесні з членами нашої спілки. У нас немає додаткових нарахувань та прихованих платежів. Всі знають: якщо терміново потрібні гроші, то їх в кредитній спілці отримують в той же день і на оформлення витратять годину, маючи добру кредитну історію.
Підготував Сергій Купін
- Підсумки проведення Церемонії нагородження лауреатів
- Експертна думка
- XV - ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС «СТРАХОВА КОМПАНІЯ РОКУ - 2020»
- XII - ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС «БАНК РОКУ - 2020»
- Видео Online
- Online журнал «БАНКИРЪ»
- Бизнес-уроки
- Конференции
- Персоны
- Пресс-релизы
- Новости МФ Клуба «Банкиръ»
- Искусство
- Имидж
- Стиль жизни
- Конкурсы
- Обучение
- Право
- Страхование
- Инвестиции
- Содружество
- Регионы
- Аналитика
- Точка зрения
- Технологии
- Безопасность
- Оборудование
- Платежные системы
- Финансовый рынок
- Информстраница
- Выставки и форумы
- Зарубежный опыт
- Банковский сектор
- Эксклюзив
- VIP-интервью