На главнуюВыпуски журнала → Л. Гребінський: Як і в будь-якій цивілізованій державі, іпотечний ринок України має стійкі перспективи зростання

Л. Гребінський: Як і в будь-якій цивілізованій державі, іпотечний ринок України має стійкі перспективи зростання

 Гребінський Леонід Андрійович - Голова Правління «КРИСТАЛБАНК»  Гребінський Леонід Андрійович - Голова Правління «КРИСТАЛБАНК»

АТ «КРИСТАЛБАНК» уже вчетверте отримав звання «Банк №1 за умовами іпотечного кредитування» у рамках XII всеукраїнського конкурсу «БАНК РОКУ–2020», який щороку проводить Міжнародний Фінансовий Клуб «БАНКИРЪ». Тож про своє бачення розвитку іпотечного кредитування в Україні розповідає Голова Правління банку-переможця Леонід Гребінський.

Леоніде Андрійовичу, по-перше, дозвольте привітати Вас із черговим здобуттям такого почесного звання. Тож, як визнаний експерт, розкажіть, будь ласка, як Ви оцінюєте перспективи розвитку іпотеки в Україні?

Ринок житла розвивається шаленими темпами, й не лише у Києві. Львів, Одеса, Дніпро й інші міста забудовуються дуже швидко. Це означає, що попит на житло є.
І не дивно – кожен хоче жити самостійно, окремо від батьків та сусідів, бажано у великих містах із розвинутою інфраструктурою, можливостями навчання та працевлаштування, у власній оселі, не витрачаючи зайві кошти на оренду житла.

Але наскільки платоспроможний цей попит? Думаю, не достатньо, тим більше, беручи до уваги середній рівень доходів українців та рівень вартості житла, особливо у столиці. Відповідно, ринок іпотечного кредитування, як і в будь-якій цивілізованій країні, має стійкі перспективи розвитку.

Інша річ – вартість обслуговування іпотечних кредитів. Так, на сьогодні кредитні ставки за іпотечними програмами залишаються на доволі високому рівні. Причини дуже прості: висока вартість ресурсів, що залучає банк, передовсім на роздрібному ринку, та доволі високі ризики кредитування. Але, я певен, політика Національного банку України, спрямована на стабілізацію ринку та зниження облікової ставки, сприятиме зниженню вартості ресурсів, і, як наслідок, зростанню попиту на іпотечні кредити.

Утім, багато банків відмовилися свого часу від довгострокового кредитування населення, зокрема за іпотечними програмами, і більше не поверталися до нього…

Усе має логічне пояснення. Пік іпотечного кредитування припав на 2007-2008 роки. Тоді багато банків пропонували різноманітні іпотечні програми та кредити, до речі, на досить помірних для багатьох українців умовах. Утім, більшість таких кредитів видавалася в іноземній валюті, зазвичай у доларах США та євро. Уже тоді Національний банк України неодноразово попереджав: валютне кредитування є дуже ризикованим, особливо за відсутності в отримувача кредиту доходів у відповідній валюті. Проте кредитна ставка за валютними кредитами була майже удвічі меншою, ніж за гривневими. Таким чином, більша частина іпотечних і взагалі роздрібних кредитних портфелів банків було сформовано у валюті. Після різкої девальвації гривні у 2008 році багато клієнтів просто не мали змоги обслуговувати ці кредити. Відповідно, банкам замість регулярних процентних доходів залишилося протягом кількох років формувати величезні резерви під негативну заборгованість та реалізовувати заставне майно. Додайте сюди підвищені вимоги Національного банку України до оцінки такого майна та формування резервів, недосконалість законодавства щодо кредиторів, а також певну економічну нестабільність у країні та короткостроковість ресурсів, що залучаються від населення, і стане цілком очевидно, чому ж так багато банків відклали іпотечне кредитування на далеке майбутнє.

Які ще кроки, окрім зниження вартості ресурсів, необхідно зробити для повного відновлення іпотечного кредитування?

Серед найважливіших я б назвав пом’якшення вимог до формування банками резервів, посилення захисту прав кредиторів на законодавчому рівні та відновлення довіри до банківської системи, що принесе не лише дешеві, а й довгострокові ресурси, такі необхідні для іпотечного кредитування.

АТ «КРИСТАЛБАНК» здобуває звання кращого банку на іпотечному ринку вже не вперше. Які саме переваги вирізняють Ваш банк серед конкурентів?

Не скажу про конкурентів, але команда КРИСТАЛБАНКу чітко розуміє, що найголовніше для потенційного клієнта сьогодні – це швидкість ухвалення рішення й процентна ставка. Ми намагаємося це втілити в життя.

Так, банк забезпечує швидке ухвалення рішення про можливість кредитування й отримання банківського кредиту; гнучку процедуру погодження й індивідуальний підхід до кожного клієнта, що також є дуже важливим, як засвідчує наш досвід. Наприклад, за програмою співпраці з ХК «Київміськбуд» термін між наданням документів потенційними позичальниками (покупцями об’єктів будівництва) та остаточним переказом кредитних коштів на рахунки компанії не перевищує семи робочих днів.

Також банк пропонує найнижчий рівень процентних ставок, що починається від 0,01% річних, зручну для клієнта схему погашення кредитних коштів, гнучкі терміни кредитування, прийнятний власний внесок позичальника та відсутність щомісячних комісій.

Співпраця з ХК «Київміськбуд» є стратегічним напрямом для банку?

Працюючи на цьому ринку, за умови певної нестабільності та надто дорогих ресурсів, дуже важливим фактором успіху є співпраця зі справді надійними й відомими партнерами. Тому в межах стратегії розвитку іпотечного кредитування фізичних осіб ми спільно з ХК «Київміськбуд» реалізуємо дійсно унікальну програму кредитування «Від мрій – до дій» зі справді рекордно низькими процентними ставками за користування кредитними коштами – від 0,01% річних. Утім, програма приваблива не лише завдяки дуже низькій вартості обслуговування кредиту. Серед інших її переваг, як я вже згадував, дуже швидкий процес надання коштів та спрощений пакет документів для отримання позитивного рішення, а також диференціація умов кредиту залежно від кількості кімнат у квартирі чи апартаментах, які купує клієнт, і відсутність витрат на оцінку нерухомості. Водночас сьогодні ці умови поширено й на придбання у кредит об’єктів «Укрбуд», що були прийняті на добудову ПрАТ «ХК «Київміськбуд» на початку вересня. Адже наше першочергове завдання – підтримати й відновити бажання майбутніх інвесторів придбати нерухомість на первинному ринку.

Однак ми пропонуємо кредитування купівлі житла й на вторинному ринку також на дуже вигідних для клієнтів умовах – на рекордний на сьогодні термін –20 років та за більш ніж прийнятними кредитними ставками, рівень яких фіксується, починаючи з другого року, та залишається незмінним протягом усього терміну користування кредитом.

Бесіду вів Капралов Олег

 
БАНКИ СНГ, Балтии, Грузии
G
M
T
Звуковая функция ограничена 200 символами
КОНТАКТНАЯ ИНФОРМАЦИЯ:

тел.: (067) 501-01-66 (050) 523-56-46
e-mail:
bank@banksinfo.kiev.ua
Сайты:
www.DC.banksinfo.kiev.ua
http://digital-world.banksinfo.kiev.ua
Официальный сайт:
www.banksinfo.kiev.ua
Страница Facebook:
www.facebook.com/bankir.magazine
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/club-bankir
Юридическая поддержка