На главнуюВыпуски журнала → НСМЕП: погляд студента

НСМЕП: погляд студента

 

Проект «Електронний студентський квиток» реалізується МОН України спільно з Національним банком України на базі державної інформаційно-виробничої системи «ОСВІТА» з використанням технології Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП) уже близько п’яти років. Сьогодні він виконує такі функції: підтверджує особистість студента та вказує назву ВНЗ, в якому він навчається; одночасно є банківською карткою, за допомогою якої можна зняти гроші в банкоматах, які підтримують НСМЕП, а також оплачувати покупки. За допомогою електронного студентського квитка здійснюється доступ студентів у корпуси ВНЗ та гуртожитки. Національна платіжна картка надає власнику можливість надійного зберігання стипендії або коштів, які студенти можуть самостійно зарахувати на картку, отримувати дохід у виді відсотків, які банк нараховує на залишки, проводити безготівкові розрахунки у торгівельній мережі та отримувати готівку по Україні. Електронний квиток використовується як проїзний документ, що надає студенту право на пільговий проїзд у міському та міжміському, пасажирському, залізничному транспорті, а також у метрополітені. Його можна використовувати і як читацький квиток у бібліотеці. У вересні стартував проект «Система обліку та відшкодування пільг», у рамках якого за допомогою електронного студентського квитка будуть відслідковуватися соціальні пільги, що надаються студентам, а також здійснюватися їх відшкодування з Держбюджету України. Сьогодні за допомогою електронного студквитка можна оплачувати навчання.
Студент 5-го курсу Інституту магістерської та післядипломної освіти Університету банківської справи НБУ Ярослав Омельчук користується електронним студентським квитком більше трьох років. Стверджує, що дуже зручно мати в одній картці студентський квиток та банківську платіжну картку, на яку нараховується стипендія. Майбутній банкір переконаний: за такими студквитками – майбутнє, адже вони полегшують грошові розрахунки, є простими в користуванні та надійними щодо збереження заощаджень.
Такої ж думки дотримується і студентка Аліна Яковенко. До переваг електронного квитка відносить таке: у разі втрати його повернуть, адже знають власника; він економить місце в гаманці, бо поєднує функції двох карток; це безкоштовно відкритий рахунок, на який батьки можуть надсилати матеріальну допомогу дітям. Приємно, що після завершення навчального закладу рахунок і далі залишається у його власника. Побажання студентки – зробити поверхню картки більш захищеною, бо від частого користування зображення на ній затирається. Окрім цього, не зручно квиток залишати на прохідній навчального закладу, адже свою платіжну картку хочеться завжди тримати при собі.

На жаль, сьогодні не всі банкомати можуть працювати з картками НСМЕП. За словами випускника Університету, а нині – Голови Асоціації «Український союз учасників Національної системи масових електронних платежів» Михайла Глухимчука, більшість торгових терміналів обслуговують лише картки з магнітною смугою, як от VISA чи MasterCard. Це зрозуміло, адже ці платіжні системи прийшли на ринок раніше. А от НСМЕП, що функціонує лише 10 років, використовує смарт-картки (картки з чіпом), і це надає суттєві технологічні переваги, оскільки платіжні операції можна проводити у режимі відсутності оперативного телекомунікаційного зв'язку з банком-емітентом платіжних карток (використання off-line технологій). Отож, удосконалення існуючих терміналів в Україні – питання часу. Масове впровадження карток НСМЕП залежить і від позиції державних структур, адже ця платіжна система орієнтована на вирішення державних програм. Якщо держава оцінить переваги НСМЕП в реалізації своїх програм – це сприятиме процесу зростання обслуговування карток НСМЕП у терміналах торгових точок України.


Наталія КУЗЬМА

 
БАНКИ СНГ, Балтии, Грузии
G
M
T
Звуковая функция ограничена 200 символами
КОНТАКТНАЯ ИНФОРМАЦИЯ:

тел.: (067) 501-01-66 (050) 523-56-46
e-mail:
bank@banksinfo.kiev.ua
Сайты:
www.DC.banksinfo.kiev.ua
http://digital-world.banksinfo.kiev.ua
Официальный сайт:
www.banksinfo.kiev.ua
Страница Facebook:
www.facebook.com/bankir.magazine
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/club-bankir
Юридическая поддержка