Підсумки конференції «Агробізнес-2017: інструменти фінансування, інноваційні технології, оцінка та управління ризиками»

30/01 2017

25 січня 2017 року у БЦ Mandarin Plaza за адресою вул. Басейна, 6 відбулася конференція «Агробізнес-2017: інструменти фінансування, інноваційні технології, оцінка та управління ризиками». Організатор заходу – Міжнародний фінансовий клуб «БАНКИРЪ» (журнал «БАНКИРЪ»). Конференція стала майданчиком для обміну досвідом між представниками органів державної влади, сільськогосподарських підприємств, страхових компаній, банків та інвестиційних установ, а також юридичних, лізингових, аудиторських та IT-компаній. Роботу конференції було поділено на 2 блоки: «Ефективні фінансові рішення» та «Оцінка й управління ризиками».

Олег Капралов, голова Міжнародного фінансового клубу «БАНКИРЪ» (журнал «БАНКИРЪ»). На правах організатора конференції Олег Миколайович подякував всім її партнерам та учасникам. «Хоча ми проводимо різні заходи уже 25 років, це наша перша конференція у сфері агробізнесу, – повідомив він, – тож для нас важлива оцінка учасників та практична користь отриманої інформації». Було відмічено присутність високих зарубіжних гостей з посольств різних країн світу, а також представників державної влади, агровиробників, страхових компаній та банківських установ.

Алішер Хабибуллаєвич Абдуалієв, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Узбекистан в Україні. Узбекистан та Україна – це давні, історично пов’язані між собою партнери. «Особливо хочу відмітити наші взаємовідносини у сфері торгівлі та інвестицій», – зазначив пан Посол. У 2013 році товарообіг між Україною та Узбекистаном склав більше, ніж 1 млрд. доларів США. Потім був певний спад, але зараз співробітництво відновлюється. У січні 2017 року між нашими країнами було підписано контракт на 7 млн. доларів на поставки мінеральних добрив, текстилю, фруктів та сухофруктів. Узбекистан буде сприяти відновленню економіки України.


Манодж Кумар Бхарті, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Індія в Україні. В цьому році відзначається 25 років з дня встановлення дипломатичних стосунків між нашими країнами. Індія є найбільшим споживачем олії з України. Це величезний ринок збуту, тут проживає 1,25 млрд. людей. Оскільки населення цієї країни майже повністю вегетаріанське, білки воно отримує в основному з бобових рослин. А отже, саме бобові мають найбільші перспективи для експорту в цю країну. У 2016 році Україна поставила до Індії 100 тисяч тонн бобових, але цю цифру можна збільшувати мінімум в 10 разів.

Олена Левченко, фінансовий директор компанії AgroGeneration. Пані Левченко входить до ТОП-10 кращих фінансових директорів України. «Агробізнес сьогодні інвестиційно привабливий, – сказала Олена Левченко, – він приносить 40% валюти в країну, є бюджетоутворюючою галуззю та має перспективи подальшого розвитку». Фінансові інструменти отримання коштів на розвиток аграрних проектів різноманітні, це і аграрні розписки, і форвардні контракти, і банківське кредитування. У якості застави доцільно використовувати майбутній врожай, хоча це пов’язано з певними ризиками, тож актуальності набуває агрострахування.

Владислава Рутицька, радник Міністра аграрної політики та продовольства України. У 2016 році аграрії нашої держави заробили на торгівлі 13 млрд. доларів. Це прекрасний показник, який буде зростати і надалі. Україна – це аграрний експортер. «Сільське господарство – це те, що ми робимо добре, – сказала Владислава Рутицька, – з експорту зернових ми займаємо 4-5 місце у світі». Та сконцентруватися треба не лише на експорті, а й на переробці продукції, будувати заводи, забезпечувати людей робочими місцями. Щоб постачати до інших країн не лише сировину, а й готову продукцію.

Наталія Порвіна, директор департаменту підтримку агробізнесу Креди Агриколь Банку. На кінець 2016 року спостерігався приріст у кредитуванні сільгосппідприємств на 11%. Банки поновили видачу як корострокових позик (приріст у 2016 році 7%), так і фінансування інвестиційних проектів (приріст 15%). Банки розвиваються разом з агросектором. Наталія Порвіна зазначила: «60% кредитного портфелю нашого банку спрямовано на агросектор». Важливим є агрострахування як боротьба з ризиками у питанні застави під майбутній врожай. Хоча наразі в Україні застраховано усього близько 5% посівних площ.

Анна Бондаренко, експерт з фінансових питань Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу». З 1 січня 2017 року Міністерство фінансів України запустило процес відміни спецрежиму ПДВ для аграріїв на вимогу Міжнародного валютного фонду. Хоча ця ідея має економічний сенс, її наслідки можуть бути несприятливими, особливо для тваринництва. Приблизна оцінка прогнозованих втрат у цій галуз за цінами 2015 року – 7,48 млрд. грн., для рослинництва – 2,47 млрд. грн. Постраждає також садівництво. Проте думка пані Бондаренко наступна: «Ефективна державна підтримка більш економічно обґрунтована, ніж дотування абсолютно всіх. Варто вчитися працювати у тих умовах, які є».

Олег Швець, директор фінансового департаменту Аграрного фонду. Задача Фонду – створення щорічного запасу продовольчої пшениці на рівні 20% національного ринку цієї сільгоспкультури, що складає приблизно 1 млрд. тонн.  Проектне фінансування агровиробників на 2017 рік включає такі складові, як: форвард з товарною складовою (паливно-мастильні матеріали, добрива); торгівля контрактами (за участі Аграрної біржі); кредитування сільськогосподарського виробництва (спільно з комерційними банками).

Ігор Касян, радник голови правління ПАТ «БАНК «УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ». Програма компенсації відсотків для аграріїв – один з ефективних інструментів зниження їхніх витрат. Щоб взяти в ній участь, треба подати заявку з переліком необхідних документів, отримати довідку із зазначенням розміру компенсації, по закінченні звітного періоду подати завірену банком копію платіжного документу зі сплати відсотку. Стратегічні пріоритети банку «Український капітал» – кредитування сільського господарства, малого та середнього бізнесу, газотрейдинг.

Кирило Мухомедзянов, менеджер з розвитку проектів Міжнародної фінансової корпорації IFC. Проект «Аграрні розписки в Україні» запроваджується компанією IFC, що є членом Світового банку. Його мета – покращити доступ до фінансових ресурсів малих та середніх сільгосппідприємств. Аграрні розписки бувають товарні та фінансові. Заставою при цьому є не земельна ділянка, а майбутній врожай. Географія проекту: Вінницька, Черкаська, Полтавська та Харківська області, з 2017 року приєднуються Тернопільська, Хмельницька, Миколаївська та Сумська. На сьогодні видано 76 аграрних розписок, 38 з них виконано у 2016 році.

Олександр Зальотов, член Нацкомфінпослуг. Агрострахування як у світі, так і в Україні коштує дорого через високу ймовірність катастрофічних збитків, пов’язаних з погодними умовами. Одночасно спостерігається низький попит на страхування в аграрній сфері в Україні. Тому агрострахування конче потребує правдивих статистичних даних та реальної державної підтримки. За кордоном страхують діяльність у сфері сільського господарства 50-70% підприємств, в Україні – 2-3%. Хоча для страхових компаній ця галузь прибуткова: за 9 місяців 2016 року було отримано страхових платежів на 237 млн. грн., а страхових виплат – лише на 13 млн. грн.

Інгус Хомка, консультант із ЦОД рішень компанії Lattelecom LTD. ІТ-інфраструктура в сфері агробізнесу з кожним роком буде все більше розвиватися. У найближчі 30 років прогнозується збільшення попиту на аграрну продукцію вдвічі. Зі збільшенням виробничих потужностей буде накопичуватися все більше інформації та даних, які треба зберігати на надійних серверах та хмарах. Також слід працювати над постійним оновленням ІТ-парку підприємства. Аграрії потребують нового, ефективного обладнання, залучення до роботи дронів, супутникових даних, електронних карт полів тощо. Усе це значно оптимізує їхню діяльність.

Олексій Пєтухов, директор ТОВ «Ексімлізинг». Лізингові послуги можуть бути дуже корисними для сільськогосподарських підприємств. Аграрна сфера займає 50% в загальному обсязі діяльності компанії. Брати в лізинг можна транспорт, техніку, обладнання, нерухомість. Існують різні графіки оплати (класичний, сезонний, ануїтет), індивідуальний підхід до кожного клієнта. Є поняття «зворотний лізинг», коли лізингова компанія купує у підприємства техніку та передає її тому ж підприємству у лізинг. Відсоткова ставка у гривнях від 14 до 20%, у євро – від 0,1 до 6,5%. Можлива комбінація валют.

Дмитро Калішевський, начальник управління маркетингу та реклами СК «Юнісон страхування». СК «Юнісон страхування» страхує майно, посівні площі, врожай, поголів’я тварин, транспортні засоби та персонал сільгосппідприємств. «У питанні агрострахування існує тісний взаємозв’язок між страховою компанією, банком та агропідприємством», – зазначив Дмитро Калішевський. Доцільно страхувати врожай від екологічних катастроф, намокання зерна на складі чи під час транспортування, простою потягу з зерном, перерви у виробництві, аварії на виробництві, загибелі чи пошкодження сільгоспкультури тощо.


Анна Копачевська, заступник генерального директора компанії «Агроризик».   «Ми займаємося не лише страхуванням, а й комплексною незалежною оцінкою ризиків діяльності агропідприємства, – розповіла пані Копачевська, – при страхуванні врожаю враховується технологія вирощування культури та оцінка збитків». Програма страхування базується на прогнозах перезимівлі, пошкодження врожаю градом чи вогнем та інших подібних показниках. Озима пшениця – найбільш стійка сільгоспкультура з точки зору впливу на неї погодних факторів. З нею люблять працювати страхові компанії, чого не скажеш, наприклад, про озимий рапс.

В’ячеслав Перепелиця, заступник генерального директора Української федерації страхування. Державна підтримка страхування агроризиків в Україні спирається на законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою». На сьогодні існує потреба у стандартизованих страхових продуктах для агровиробників. Державна підтримка стосується, в першу чергу, середніх і малих сільгосппідприємств, адже катастрофічні збитки можуть призвести їх до банкрутства. На сайті Міністерства аграрної політики та продовольства є Реєстр сільгоспвиробників, які мають право на фінансову підтримку держави.

Микола Орлов, керуючий партнер Юридичної фірми «ОМП». Ризики для агробізнесу у 2017 році – це земельні війни, рейдерські захоплення, проблеми з податковою, складність роботи з пайовиками, кібер-злочинність. Головна проблема – відсутність ринку землі, адже оренда не може забезпечити всі інтереси аграріїв в повній мірі. Позитивними зрушеннями є поширення використання емфітевзису (оренда земельної ділянки на 99 років і більше), полегшення реєстрації права оренди. У 2017 році слід провести інвентаризацію землі, автоматизувати її облік, розробити електронну карту полів, велику увагу приділити податковій звітності.

Олександр Руденко, директор з розвитку бізнесу Ukrlandfarming PLC. «Технології швидко проникають у сільське господарство», – зазначив пан Руденко. Важливо створювати та користуватися електронною картою полів, запроваджувати автоматичний контроль паливних затрат, мінералізації добрив, розраховувати за допомогою спеціальних програм, де і що вигідно садити. Комплексний технологічний підхід в компанії Ukrlandfarming PLC дозволяє заощаджувати до 115 доларів з гектару на рік. Існує великий обсяг даних, який треба обробляти, а для цього необхідні інструменти нового рівня (так звана система підтримки прийняття рішень).

Сергій Висоцький, директор міжнародних виставок «Київський міжнародний контрактовий ярмарок». 15-17 лютого 2017 року в «КиївЕкспоПлазі» проходитиме аграрна виставка, у рамках якої 16 лютого 2017 року буде проведено захід «Новий врожай-2017: ефективні інструменти фінансування», організатором якого виступить Міжнародний фінансовий клуб «БАНКИРЪ» (журнал «БАНКИРЪ»). Усього на лютневій аграрній виставці можна буде відвідати близько 30 заходів. Загалом вона збере близько 500 учасників, матиме 7 національних експозицій, налічуватиме близько 18 тисяч відвідувачів. У роботі виставки братиме участь 6 банків.

Робота конференції була насиченою, доповіді закінчувалися жвавим обговоренням. Наприкінці кожного блоку відбулися сесії «Дискусії. Обмін досвідом». Модератором першої стала експерт з фінансових питань асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Анна Бондаренко, другої – партнер юридичної фірми «Лавринович і партнери» Олена Зубченко.

Конференція «Агробізнес-2017: інструменти фінансування, інноваційні технології, оцінка та управління ризиками» порушила актуальні питання фінансової та інвестиційної сфери діяльності сільськогосподарських підприємств в Україні. Результати її роботи стали корисними для всіх учасників.

Подать заявку на участие
Стать партнером мероприятия
Подписаться на журнал "БанкирЪ"
 
Новости мероприятия
27/01 2017
25 січня 2017 року у БЦ Mandarin Plaza за адресою вул. Басейна, 6 відбулася конференція «Агробізнес-2017: інструменти фінансування, інноваційні технології, оцінка та управління ризиками».... Читать подробнее

10/01 2017
Крупнейшие мировые инвесторы примут участие в конференции "АГРОБИЗНЕС - 2017: ИНСТРУМЕНТЫ ФИНАНСИРОВАНИЯ, ИНФОРМАЦИОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ, ОЦЕНКА И УПРАВЛЕНИЯ РИСКАМИ", которая пройдет в Киеве 25 января 2017 года. На мероприятии будут присутствовать представители Польши, Израиля, Болгарии, Молдовы, Индии и других стран.... Читать подробнее

29/12 2016
Специальные условия финансирования для всех участников коныеренции "АГРОБИЗНЕС – 2017"... Читать подробнее

28/12 2016
Представитель организации - Ассоциация «Украинский клуб аграрного бизнеса» (УКАБ) сделает доклад на тему "Отмена спецрежима НДС для аграриев: вызовы, последствия, возможности"... Читать подробнее

15/12 2016
Представляем новых медиа-партнеров конференции "Агробизнес - 2017"... Читать подробнее


ФИНАНСОВЫЙ И ФОНДОВЫЙ РЫНОК

График мероприятий

БАНКИ СНГ, Балтии, Грузии
КОНТАКТНАЯ ИНФОРМАЦИЯ:

тел.:       (044) 393-04-03
              (067) 501-01-66
              (050) 523-56-46

e-mail: bank@banksinfo.kiev.ua

Юридическая поддержка