На главнуюНовости → Податковий режим інвестиційних операцій в Україні: що нас чекає

Податковий режим інвестиційних операцій в Україні: що нас чекає

26/11 2012

Українська асоціація інвестиційного бізнесу провела зустріч експертів фондового ринку з питань оподаткування з представниками засобів масової інформації на тему: «Податковий режим інвестиційних операцій в Україні: що було і як буде».

 

У рамках зустрічі відбулася також прес-конференція керівників УАІБ, Ліги страхових організацій України та Асоціації «Український кредитно-банківський Союз».

 

На зустрічі були проаналізовані загрози, що несуть у собі зміни оподаткування на ринку цінних паперів, передбачені проектом закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подальшого удосконалення адміністрування податків і зборів», який 20 листопада парламент прийняв у першому читанні.

 

Як зазначив Головуючий Ради УАІБ Дмитро Леонов, до другого читання цей законопроект буде готувати уже профільний комітет парламенту. При цьому не виключено, що документ зазнає значних змін і в ньому буде знайдено розумний баланс інтересів усіх зацікавлених сторін, висловив сподівання Д.Леонов.

 

Одним з небагатьох позитивів проекту закону є вирішення питання щодо документального підтвердження операцій з цінними паперами. Умовним позитивом можна, на думку Д.Леонова, назвати також більш повний механізм оподаткування операцій РЕПО. Спроба гармонізувати бухгалтерський і податковий обліки є не більше, ніж декларацією, оскільки у бухгалтерському обліку результат від операцій з цінними паперами не обліковується окремо, як це здійснюється у податковому обліку, тим більше щодо окремих видів цінних паперів. Ні міжнародні, ні національні стандарти бух обліку не припускають обмежень у термінах покриття збитків та механізмів їх часткового перенесення. 

 

Однак, більшість положень, прийнятого за основу законопроекту, викликає серйозне занепокоєння учасників фінансового ринку. В результаті введення особливого податку на операції з цінними паперами та деривативами в Україні є ймовірність створення оптимізаційних податкових фондових майданчиків – фондових бірж. Тобто створюється бізнес з оптимізації сплати особливого податку на операції з цінними паперами, який піде не у бюджет, а осяде на цих майданчиках. Через зменшення ставки податку на операції з цінними паперами, які можуть обертатися на біржі, вони будуть примусово загнані на фондові біржі «податковим батогом». В той же час залишається частина цінних паперів, які згідно законодавства не можуть обертатися на фондовій біржі (векселі, акції ЗАТ і ПрАТ), операції з якими підпадають під оподаткування особливим податком за ставкою 3%. Таке ж податкове навантаження ляже на все проектне інвестування в Україні, яке, зазвичай, не оформлене біржовими цінними паперами.

 

Задекларована мета боротьби з технічними цінними паперами досягнута не буде, а призведе до зворотного результату. Напевно буде збільшено ціну включення технічного цінного паперу до біржового списку. А 2,9% різниці між ставками податку для біржових та не біржових цінних паперів - це свого роду щілина для заробітку фондових бірж. Будуть ліквідні цінні папери, які дійсно обертаються на фондових біржах, і папери для  оптимізації податків. Аналізуючи дані за останні роки експерти виявили, що з 239 цінних паперів обіг яких нині зупинено Комісією, 90 ще у січні 2009 року оберталися на фондових біржах. Можна спрогнозувати, що кількість технічних цінних паперів, включених до реєстру бірж, збільшиться після впровадження нових умов оподаткування.

 

Дмитро Леонов відзначив, що особливий податок – це не акциз, а фактично податок з продажу цінних паперів. Якщо б його запроваджували як новий податок, яким фактично він і є, то згідно з чинним законодавством він мав би бути введений не менше ніж за шість місяців до початку нового податкового періоду.

 

Цей податок з кожною операцією купівлі-продажу цінних паперів буде кумулятивно накопичуватися в їхній ціні. В результаті якісні цінні папери згодом перестануть обертатися внаслідок досягнення межі їх справедливої вартості і їхній ринок дуже швидко стане неліквідним. Саме тому країни, де були раніше за всіх запроваджені подібні податки, вже почали від них відмовлятися.

 

Запровадження пільгової ставки податку на прибуток у розмірі 10% на операції з цінними паперами, на думку Д.Леонова, є здебільшого декларативним, оскільки в податковому обліку результат від операцій з цінними паперами обліковується окремо ще й за конкретними видами цінних паперів. Виникає також проблема щодо корпоративних прав, інших ніж цінні папери (частки у господарських товариствах тощо), механізм оподаткування обігу яких між інвесторами у законопроекті взагалі не прописано. Таким чином, під непідготовлений податковий режим потрапляє весь ринок капіталу, а інвестор залишається беззахисним та ошуканим.

 

Як відзначив Голова Комісії УАІБ з питань оподаткування Анатолій Федоренко, обсяг зареєстрованих угод з цінними паперами на вітчизняному фондовому ринку торік становив 2,15 трлн. грн., що перевищує обсяг ВВП України. На думку авторів законопроекту, якщо ввести особливий податок на операції з цінними паперами зі ставкою 3%, обсяг надходжень до бюджету має скласти 60 млрд. грн. Проте реально цієї цифри не існує, оскільки фактична вартість усіх цінних паперів на вітчизняному ринку є у багато разів меншою. Вказані обсяги є сукупним результатом операцій з купівлі-продажу цінних паперів, які можуть здійснюватися лише з одним цінним папером понад сотню разів на день.

 

Частка організованого ринку сьогодні становить трохи більше 10%. Проте позабіржовий ринок – це не тіньовий ринок, наголосив А.Федоренко. Він є контрольованим і операції на ньому здійснюються ліцензованими торгівцями цінними паперами, які звітують про кожну таку операцію НКЦПФР.

 

Із введенням особливого податку виникнуть значні проблеми щодо здійснення операцій з векселями, корпоративними облігаціями та іншими цінними паперами. Водночас на фондових біржах відбудеться приплив «сміттєвих» паперів, виникне штучна ліквідність, якісні фінансові інструменти змішаються з технічними, відбудеться зменшення обсягів торгів цінними паперами, будуть заблоковані активні операції відкритих ІСІ, відбудеться зниження ліквідності ринку акцій, з ринку підуть інтернет-торгівці.

 

Президент Ліги страхових організацій Наталія Гудима відзначила,  що податковий режим інвестиційних операцій в Україні – проблема не лише фондового ринку, але й  усіх фінансових установ країни, які інвестують свої резерви у цінні папери. Збитковість операцій з цінними паперами – це удар передовсім для «лайфових» страхових компаній. Всупереч логіці про те, що «довгі гроші», які накопичують страхові компанії зі страхування життя, вигідні державі, внаслідок змін режиму оподаткування за операціями з цінними паперами у страховиків виникатимуть збитки, що призведе до відтоку грошових коштів громадян, наголосила Н.Гудима.   

 

У разі прийняття цього законопроекту у нинішньому вигляді постраждає також капітал банків, особливо середніх і малих, зазначив член Спостережної Ради УКБС Олександр Новіков. Це також негативно вплине на розмір депозитних та кредитних ставок, в результаті чого у програші залишаться споживачі фінансових послуг. 

 

Генеральний директор УАІБ Андрій Рибальченко зазначив, що проблеми  учасників ринку виникли у серпні, коли був виданий лист ДПСУ «Про відображення від’ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами у 2012-2015 роках», яким сьогодні Податкова служба керується у своїй діяльності. Запровадження норм, передбачених у новому законопроекті, ще більше їх поглибить. Документ не сприятиме покращенню інвестиційного клімату в Україні та припливу іноземних інвестицій. Його новації торкнуться усіх сегментів фінансового сектору (банків, страхових компаній, ІСІ та НПФ) і можуть призвести до його повного знищення.

 

Джерело: Українська Асоціація Інвестиційного Бізнесу

 

 

--


---
График мероприятий

 


 -
БАНКИ СНГ, Балтии, Грузии
G
M
T
Звуковая функция ограничена 200 символами
КОНТАКТНАЯ ИНФОРМАЦИЯ:

тел.: (067) 501-01-66 (050) 523-56-46
e-mail:
bank@banksinfo.kiev.ua
Сайты:
www.DC.banksinfo.kiev.ua
http://digital-world.banksinfo.kiev.ua
Официальный сайт:
www.banksinfo.kiev.ua
Страница Facebook:
www.facebook.com/bankir.magazine
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/club-bankir
Юридическая поддержка