На главнуюНовости → ПРЕЗИДЕНТ К.ТОКАЄВ: ЗА ОДИН РІК ВІД СЛІВ ДО ДІЙ. КАЗАХСТАН ЙДЕ КУРСОМ ПРОГРЕСИВНИХ РЕФОРМ

ПРЕЗИДЕНТ К.ТОКАЄВ: ЗА ОДИН РІК ВІД СЛІВ ДО ДІЙ. КАЗАХСТАН ЙДЕ КУРСОМ ПРОГРЕСИВНИХ РЕФОРМ

09/06 2020
 

Неофіційний переклад

 

ПРЕЗИДЕНТ К.ТОКАЄВ: ЗА ОДИН РІК ВІД СЛІВ ДО ДІЙ. КАЗАХСТАН ЙДЕ КУРСОМ ПРОГРЕСИВНИХ РЕФОРМ

  

У Казахстані реалізується великий пакет політичних реформ, які відкривають новий етап у послідовній лібералізації суспільно-політичного життя. Вони стосуються подальшого розвитку базових інститутів демократії - права громадян на мирні зібрання, організації виборів і діяльності політичних партій.

В кінці травня ц.р. Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв підписав низку важливих для подальшого суспільно-політичного розвитку країни законів. Серед них - «Про порядок організації і проведення мирних зібрань в Республіці Казахстан», «Про внесення доповнень до Конституційного закону Республіки Казахстан», «Про вибори в Республіці Казахстан» і «Про внесення змін і доповнень до Закону Республіки Казахстан «Про політичні партії».

Ці закони і передбачені ними нововведення - частина політичних реформ, висунутих Президентом країни в рамках Національної ради суспільної довіри. Їх прийняття - важливий крок на шляху до втілення концепції «держави, яка чує» і підвищення ролі громадянського суспільства. Нові правові норми ще більш зміцнюють в Казахстані такі цінності як плюралізм думок, альтернативні погляди, конструктивна позиція і відповідальність.

Так, новий закон про мітинги значно спрощує правове регулювання мирних зібрань. У процесі створення законопроекту брали участь незалежні експерти, громадські активісти, правозахисники, неурядові організації. Результатом багаторівневого громадського обговорення стало розширення початково закладених урядом положень в бік подальшої лібералізації.

Закон повністю відповідає 21-й статті Міжнародного Пакту про громадянські і політичні права, Європейській конвенції про захист прав людини і основних свобод. У документі прописані базові принципи мирних зібрань: вони повинні бути законні, добровільні, не носити насильницького характеру і не становити небезпеки ані для держави, ані для громадян. Також виключено заборони і обов'язки, що обмежують діяльність журналістів.

Тепер в містах Казахстану будуть організовані публічні майданчики для проведення громадянами мирних зібрань, а процедура повідомлення про мирні зібрання скоротиться з 15-ти до 5 днів.

«Ми формуємо нову політичну культуру. На передній план виходять плюралізм думок, альтернативні погляди. Влада не вважає, що незгода - це деструктив», - зазначив Президент К.Токаєв. На думку Президента Казахстану, суспільству і державі час адекватно поставитися до публічного вираження позицій. «І краще до цього прийти самостійно, усвідомлено, а не вимушено», - зазначає Глава держави.

Попередній закон був прийнятий 25 років тому і, на думку казахстанських експертів і міжнародних спостерігачів, давно вимагав концептуального перегляду. Новий закон 2020 року повністю відповідає міжнародним стандартам - принципам Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод та 21 статті міжнародного Пакту про громадянські і політичні права. Законом забезпечується найголовніше - право на волевиявлення.

У новому документі чітко прописані базові принципи мирних зібрань: вони повинні бути законні, добровільні, не мати насильницького характеру і не становити небезпеки ані для держави, ані для громадян. Тобто дотримані принципи прав людини - «дозволено все, що не заборонено» і «твої права закінчуються там, де починаються права інших».

Таким чином, закон «Про мирні зібрання» став підтвердженням успішної реалізації концепції «держави, яка чує», проголошеної Президентом К.Токаєвим.

Удосконалюється законодавство про вибори. Нові закони ще більш посилять права жінок і молоді на участь у політичному житті країни. Вони передбачають введення обов'язкової 30% квоти для жінок і молодих людей до 29 років у виборчих партійних списках.

Зараз Парламент Казахстану представлений жінками на 22% (середній показник представленості жінок в законодавчих органах ОЕСР - 30%). У Мажилісі Парламенту (Нижня Палата) кількість жінок - 29 осіб, в Сенаті - 6 осіб, а молоді люди у віці до 29 років у Парламенті поки не представлені.

У масліхатах (місцевих представницьких органах) представленість жінок становить близько 22% або 740 жінок, а молоді всього 53 депутати у віці до 29 років. Всього по країні загальна кількість депутатських мандатів у масліхатів - 3335.

За статистикою, сьогодні в Казахстані проживає понад 4,5 млн. економічно активних жінок і 2,8 млн. молоді у віці від 20 до 29 років. Відтепер у виборах депутатів місцевого представницького органу і нижньої палати Парламенту буде ширше брати участь зазначена категорія громадян.

В цілому політика квотування є досить широко розповсюдженою міжнародною практикою. Спеціальні партійні квоти застосовуються в країнах Європи і найбільш поширені в Німеччині, Норвегії, Франції і Бельгії, де ці норми закріплені законодавчо.

Введення в Казахстані новим законом спеціальних квот - стане стимулом для молодого покоління казахстанців і для жінок до активної участі в політичному житті країни. Дію нових правових норм буде реалізовано в 2021 році - році чергових виборів до Мажилісу Парламенту (попередні парламентські вибори проводилися в 2016 році, згідно з Конституцією РК термін повноважень депутатів Мажилісу Парламенту становить 5 років).

Підписані Президентом країни поправки до Конституційного закону «Про вибори» і Закону «Про політичні партії» стали важливою частиною пакету реформ, які продовжують модернізацію політичної системи Казахстану.

Зниження порогової кількості підписів для створення політичного об'єднання, яке зможе брати участь у виборах, з 40 тисяч до 20 тисяч осіб - важливий крок для подальшого розвитку партійної системи Казахстану.

Так, зміни, внесені в законодавство, сприятимуть зростанню впливу партій на політичні процеси в країні. Вони полегшують порядок створення нових політичних партій та загальної активізації партійного життя в країні, що, як очікується, позитивно позначиться на процесах розробки і прийняття державних рішень. На сьогодні в Казахстані зареєстровані і діють 6 політичних партій.

Передбачені в законах заходи в сукупності спрямовані на переформатування суспільно-політичного простору, підвищення конкуренції в партійному полі, надання більш інклюзивного, збалансованого характеру виборним органам.

Поряд з найважливішими питаннями підвищення якості життя казахстанців і посилення соціальної політики серйозні кроки Президент Казахстану робить в галузі вдосконалення діючої політичної системи.

У 2019 року в своїй передвиборчій програмі Касим-Жомарт Токаєв чітко позначив ключові принципи своєї управлінської політики - це «Наступність. Справедливість. Прогрес». І вже протягом свого першого року на посаді Президента Казахстану він успішно реалізує ці принципи на законодавчому рівні.

Наступність - забезпечена посиленням ролі молоді в політичному житті країни, тим самим забезпечується підготовка молодого покоління казахстанських управлінців, які в майбутньому будуть просувати ефективний розвиток держави.

Справедливість - реалізована розвитком гендерного балансу за допомогою квот для жінок у представницьких органах країни, а також зміцненням прав громадян на мирні зібрання та новими можливостями для діяльності політичних партій.

Прогрес - в цілому відбивається в послідовному русі Казахстану шляхом політичної модернізації і розширення демократичних практик в житті держави.

І на прикладі прийнятого пакету політичних реформ видно, що, втілюючи в життя концепцію «держави, яка чує», Президент К.Токаєв, як і обіцяв, враховує в першу чергу запити громадян. Тим самим, на новому історичному етапі Казахстан продовжує зміцнення демократії, курс на розвиток якої був спочатку і свідомо обраний народом республіки майже три десятиліття тому.

 

 


---
График мероприятий

 


 -
БАНКИ СНГ, Балтии, Грузии
G
M
T
Звуковая функция ограничена 200 символами
КОНТАКТНАЯ ИНФОРМАЦИЯ:

тел.: (067) 501-01-66 (050) 523-56-46
e-mail:
bank@banksinfo.kiev.ua
Сайты:
www.DC.banksinfo.kiev.ua
http://digital-world.banksinfo.kiev.ua
Официальный сайт:
www.banksinfo.kiev.ua
Страница Facebook:
www.facebook.com/bankir.magazine
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/club-bankir
Юридическая поддержка