Талант і праця — успіх і визнання
Народився майбутній художник 22 червня 1941 р. в селі Кобильня на Вінниччині в день, коли почалася жахлива війна. Дитинство його минало у важких умовах воєнного лихоліття та повоєнного відбудовного періоду. Нужденне й безрадісне було життя сім’ї, а душа хлопця прагла прекрасного. Перші ази в образотворчому мистецтві здобув, навчаючись у художника-живописця Олексія Євдокимовича Сидорова в місті Вінниці, про якого Степан згадує із сердечною теплотою і вдячністю, бо він і учив, і давав усе необхідне для малювання, чого батьки не мали можливості купити. Потім навчався у Кримському художньому училищі імені М. Самокиша у м. Сімферополі. У 1971 р. закінчив Харківський художньо-промисловий інститут, відділення монументально-декоративного живопису, де його вчителями з фаху були Є. Єгоров, Є. Биков, Б. Колесник.
Щедре природне обдарування, захопленість мистецтвом з дитячих років, фундаментальна фахова підготовка, надзвичайна працелюбність забезпечили чималі творчі здобутки Степана Петровича в різних видах і жанрах образотворчого мистецтва, станкового та монументально-декоративного.
Після одруження з талановитою художницею Людмилою Тимофіївною творчі можливості подружжя Джусів не просто подвоїлися, а стали новою потужною мистецькою силою.
У співавторстві вони виконали велику кількість масштабних робіт, серед яких — відповідальні державні замовлення та самостійно задумані й втілені твори. Водночас кожен із них залишається індивідуальним митцем.
У творчому доробку Степана і Людмили Джусів є численні гобелени, тематичні килими, в яких продовжуються традиції українського художнього ручного ткацтва. Захоплення викликають килими: «Херсонес» (1976 р.), «Троянди Криму» (1977 р.), «Сім,я» (1983 р.), «Космос» (1983 р.), триптихи «Прекрасны вы, брега Тавриды» (1983 р.), «Наш дом Земля» (1985 р.); серія гобеленів «Ботанічне», «Гурзуф», «Кореїз», «Масандра», «Кастрополь», «Місхор», «Симеїз», «Ялта» (всі 1987 р.); «Дівчата Криму» (1988 р.), «Музика» (1991 р.), «Лелека» (1999 р.), що знаходяться в Харківському педагогічному університеті імені Г. Сковороди; «Квітуча Україна» — у Харківській юридичній академії та багато інших.
Характерним у творчій діяльності Джусів є те, що, володіючи високою професійністю в різних видах і жанрах мистецтва, вони здійснюють комплексне, ансамблеве художнє вирішення в оформленні санаторно-курортних, готельних, культурно-просвітніх архітектурних об’єктів.
У екстер’єрах та інтер’єрах будівель знаходять своє місце твори художнього ткацтва, мозаїки, розписи, живописні полотна.
У оформленні санаторіїв «Гурзуф» та «Зоря» вдало застосовано і майстерно виконано флорентійську мозаїку з різнобарвних полірованих порід мармуру. Особливо ефектні сюжети «Музика моря», «Підводний світ», «В горах Криму» та інтер’єри басейну з відображенням мозаїчної стінки у водяному дзеркалі. За великої різнобарвності тональних відтінків використаних матеріалів досягнуто колористичної цільності, гармонії з архітектурою і природою.
Степаном Петровичем Джусом створено чимало значних живописних творів, присвячених сучасності, оспівує митець і красу рідної природи. Серед них — «Батьківський дім» (1975 р.), «Перший сніг» (1984 р.), «Ростов Великий» (1973 р.), «Три дерева» (1984 р.), «Карпати» (1985 р.), «Мигдаль квітує» (1990 р.), «Рибалки» (1992 р.), «Команда Гримучого» (1993 р.) та багато інших.
Роботи художника експонувалися на багатьох обласних, республіканських, всесоюзних та зарубіжних виставках. Його твори, придбані Міністерством культури і туризму України та Національною спілкою художників України, знаходяться в експозиціях багатьох музеїв нашої держави. Ряд робіт зберігається у зібраннях приватних колекціонерів у Австрії, Англії, Німеччині, Туреччині, Франції, Японії.
Творчість митця здобула громадське визнання. У 1975 р. Степан Джус став членом Національної спілки художників України, у 1976 р. — лауреатом першої премії Виставки творів молодих художників. Степану Петровичу присвоєно почесні звання «Заслужений художник України» (1979 р.) та «Народний художник України» (1995 р.).
Світлана ЛАРІОНОВА
Людмила і Степан Джус. Гобелен «Белеет парус одинокий…». 1989 р.
Вовна, ручне ткацтво. 250х400 см
(Резиденція Президента України «Зоря», Форос)
Осінь. 2006 р. Полотно, олія. 85х105 см
Літо. 2007 р. Полотно, олія. 90х105 см
Осінній натюрморт. 1986 р. Полотно, олія. 70х70 см
Тиха бухта. 1997 р. Полотно, олія. 85х105 см
Скелі в Нижній Ореанді. 2007 р. Полотно, олія. 80х100 см
Повінь у Венеції. 2008 р. Полотно, олія. 80х100 см
Контактна інформація:
98600, вул. Павленка, 5, м. Ялта, АР Крим, Україна
тел. студії 8 (0654) 23-16-89
моб. тел. 8 (067) 446-18-28
е-mail: dztaras@yandex.ru
- Підсумки проведення Церемонії нагородження лауреатів
- Експертна думка
- XV - ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС «СТРАХОВА КОМПАНІЯ РОКУ - 2020»
- XII - ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС «БАНК РОКУ - 2020»
- Видео Online
- Online журнал «БАНКИРЪ»
- Бизнес-уроки
- Конференции
- Персоны
- Пресс-релизы
- Новости МФ Клуба «Банкиръ»
- Искусство
- Имидж
- Стиль жизни
- Конкурсы
- Обучение
- Право
- Страхование
- Инвестиции
- Содружество
- Регионы
- Аналитика
- Точка зрения
- Технологии
- Безопасность
- Оборудование
- Платежные системы
- Финансовый рынок
- Информстраница
- Выставки и форумы
- Зарубежный опыт
- Банковский сектор
- Эксклюзив
- VIP-интервью