На главнуюВыпуски журнала → Віват, Академіє, віват, Ректоре!

Віват, Академіє, віват, Ректоре!

...Іноді доля робить непередбачувані віражі. Якби усередині шістдесятих років минулого століття будівельнику-початківцю Анатолію Єпіфанову сказали, що колись він стане професором, створить і очолить вищий навчальний заклад економічного профілю, напевне, хлопець тільки б розсміявся. Бо саме будівництво було його покликанням. Після закінчення будівельного технікуму молодий Єпіфанов успішно долав трудові сходини: від тесляра будівельного управління «Промбуд» до начальника управління капітального будівництва Сумського міськвиконкому, а потім – Сумського облвиконкому. У ті ж роки А. Єпіфанов закінчив Харківський державний університет, одержавши кваліфікацію економіста. Анатолій Єпіфанов – Будівельник з великої літери. Чим складніше ставилося перед ним завдання, тим з більшою насолодою воно виконувалося. За його безпосередньої участі того часу був розроблений генеральний план Сум, який практично майже повністю втілений у життя.
Наступна сторінка в біографії А. О. Єпіфанова – напружена праця у владних структурах міста Суми і Сумської області. Попри загальну кризу та суцільні негаразди складних 90-х років, Анатолію Олександровичу вдається вирішувати безліч мирних, життєво важливих питань. Сумська область у ті часи входила у першу десятку областей України за соціально-економічними показниками. Паралельно він займається науковою діяльністю, захистивши кандидатську, а згодом і докторську дисертації.
Здавалося б, що ще треба людині, яка встигла зробити успішну кар’єру і досягти певного достатку і стабільності в житті? Але почивати на лаврах – це не для неспокійної вдачі Анатолія Єпіфанова. У цій людині поєднуються, на перший погляд, непоєднувані риси – мрійника і водночас прагматика. Часто він сам придумує для себе завдання, причому майже фантастичні, нездійсненні, а потім докладає максимум зусиль, аби втілити їх у життя. Так було і з академією, яка згодом стала його улюбленим дітищем…
Мало кому відомо, що будівництву в Сумах Української академії банківської справи передувала незвичайна, майже гостросюжетна історія. І якби не Анатолій Єпіфанов з його надзвичайною цілеспрямованістю, навряд чи цей вищий навчальний заклад взагалі б з’явився у місті над Пслом. «Навіщо в провінції академія банківської справи? Та ще й «Українська»?» – запитували на початку 1996 року у високих столичних кабінетах ініціатора створення, майбутнього ректора вишу А. О. Єпіфанова.
В Анатолія Олександровича з цього приводу були свої міркування. По-перше, він не вважав Суми провінцією. По-друге, омріяв і обгрунтував необхідність ВНЗ, який би став кузнею фінансових кадрів, і не тільки для області: «Ми живемо в умовах ринку. А це – інше мислення, інше ставлення до власності, грошей, виробництва – до всього. Тому ми мусимо виховати, навчити працювати по-новому молодь, яка прийде нам на зміну».

 

Cпоруда наукової бібліотеки Української академії банківської справи НБУ в Сумах


 

 

І він таки добився свого! У лютому 1996 року була підписана постанова Кабінету міністрів України про створення Української академії банківської справи. А потім почалася напружена, майже фантастична робота, пов’язана з реконструкцією колишнього приміщення школи №2 (а ще раніше – жіночої гімназії).
І знову, всупереч твердженням скептиків, Єпіфанов зробив майже нездійсненне: вже у вересні повністю оновлена будівля в центрі міста гостинно відчинила двері для перших студентів академії. Так почав працювати перший корпус навчального закладу. Через деякий час було реконструйовано ще одну будівлю в центрі Сум під другий навчальний корпус. А через рік поруч з’явилася небувалої краси унікальна споруда, відновлена історична пам’ятка архітектури. Цей справжній витвір мистецтва органічно вписався як в ансамбль корпусів академії, так і загалом в архітектуру міста, ставши його беззаперечною окрасою. І тому цілком заслужено в 2005 році за архітектуру комплексу будівель академії ректорові Української академії банківської справи Національного банку України А. О. Єпіфанову, Голові Нацбанку України В. С. Стельмаху разом із рядом архітекторів і будівельників Сум присуджена Державна премія України в галузі архітектури та будівництва.
За підтримки Нацбанку України швидко розвивалася матеріальна база академії: реконструювалися приміщення під студентські гуртожитки; було зведено унікальний легкоатлетичний манеж та гуртожиток-готель «Олімпійський», яким присвоєно статус центру олімпійської підготовки; поліклініка; мальовничий Студентський сквер. А в минулому році студенти і викладачі отримали ще один розкішний подарунок – наукову бібліотеку з найсучаснішим оснащенням та телекомунікаційними технологіями, аналогів якій важко знайти в Україні.
Та особливо приємно те, що за ошатною, презентабельною формою світло-бузкових будівель приховується не менш вагомий, глибокий зміст. За короткий час академія зуміла заявити про себе як про виш європейського зразка, в якому готують наукову еліту, фахівців нового мислення не лише для Сумського регіону, а й усієї держави. Українська академія банківської справи Національного банку України за свої неповні 15 років здобула заслужений авторитет, отримала ІV рівень акредитації. За рейтингом Академії наук вищої школи України «Софія Київська» УАБС НБУ неодноразово входила до десятки кращих економічних вишів держави, відзначена численними престижними нагородами. Майбутні економісти, фінансисти та юристи впевнено виборюють призові місця на всеукраїнських олімпіадах та наукових конференціях.
Підготовка юристів в економічному виші – теж один із сміливих кроків ректора Єпіфанова, який не відразу знаходив підтримку навіть серед соратників. Та час підтвердив правильність рішення Анатолія Олександровича. Усі, у тому числі й найпрестижніші виші держави, готують «чистих» юристів «широкого профілю». Проте фахівці, які працюють у фінансових і банківських установах, мають добре розбиратися в економічних тонкощах. Саме такі висококваліфіковані кадри і випускає академія – єдина в Україні.
«Наших випускників зазвичай забирають «з руками й ногами», вони роблять успішну кар'єру», – не без гордості розповідає ректор академії А. О. Єпіфанов.
УАБС НБУ – навчальний заклад не лише для молоді, а й для досвідчених спеціалістів. Ректор був ініціатором створення на базі академії Регіонального центру підвищення кваліфікації банківських працівників, в якому щорічно проходять навчання близько 300 державних службовців територіальних управлінь Національного банку України, а також фахівці комерційних банків, фондового ринку, оцінювачі.
А ще професор Єпіфанов завжди опікується розвитком науки, підготовкою доморощених кандидатів і докторів наук. Цьому сприяють аспірантура і докторантура, спеціалізована вчена рада із захисту дисертацій, неперевершена наукова бібліотека УАБС НБУ з її інтеграційним науковим центром, всеукраїнські та міжнародні наукові конференції, що знайшли надійну «прописку» в стінах академії.
«Нічого не треба жаліти для дітей», – так по-батьківському Анатолій Олександрович говорить про своїх студентів.
І «його» дітям, справді, можна позаздрити: мало де в Україні знайдуться виші з такими технічно оснащеними аудиторіями, комфортабельними гуртожитками, з багатьма спортивними та тренажерними залами, плавальним басейном, тенісним кортом, безліччю творчих клубів за інтересами.

 

Севастопольський інститут банківської справи Української академії банківської справи НБУ


 

 

Щоправда, останнім часом студенти і викладачі академії почали трохи ревнувати свого «батька» до жителів Севастополя. У цьому славному місті Анатолій Єпіфанов виконує стратегічне національне завдання – створює державний економічний виш, який розпочав підготовку висококласних кадрів для Криму та південного регіону України. Філія академії – Севастопольський інститут банківської справи Української академії банківської справи Національного банку України – цього року вже гостинно відчинила двері для своїх перших студентів. Збудовані сучасний навчальний корпус і студентський гуртожиток, Студентський парк. Попереду – зведення багатьох необхідних об'єктів, аби згодом Севастопольський інститут став таким же міцним і престижним, як і сама академія.
До свого ювілею А. О. Єпіфанов підійшов із солідним послужним списком: доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, почесний громадянин м. Суми, академік Академії будівництва України, академік Російської академії природничих наук із секції «Економіка і соціологія»; нагороджений орденами та медалями. Та, напевне, найбільша нагорода для нього – це людська шана і вдячність, переконлива перемога над бюрократами і скептиками. Сьогодні в невтомного ректора безліч цікавих планів і фантастичних задумів: як щодо подальшого розвитку академії, так і щодо зміцнення позицій інституту… І це – не маніловщина. Мрії прагматика приречені на реалізацію. Головне, щоб генератору цих ідей вистачило снаги та здоров’я на многії літа! Цього ми йому щиро бажаємо!

Наталія ДАНИЛЕНКО

 
БАНКИ СНГ, Балтии, Грузии
G
M
T
Звуковая функция ограничена 200 символами
КОНТАКТНАЯ ИНФОРМАЦИЯ:

тел.: (067) 501-01-66 (050) 523-56-46
e-mail:
bank@banksinfo.kiev.ua
Сайты:
www.DC.banksinfo.kiev.ua
http://digital-world.banksinfo.kiev.ua
Официальный сайт:
www.banksinfo.kiev.ua
Страница Facebook:
www.facebook.com/bankir.magazine
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/club-bankir
Юридическая поддержка